Below you will see the tentative detailed program of the virtual European Basic Course in Neuropathology (20-22 April 2022). The timetable is in Central European Time (CET, ‘Amsterdam time’).
Click here to download the program as PDF file.
Click here to go back to the main page of the basic course 2024

Tentative Program of the European basic course in neuropathology (virtual, 20-22 April 2022)

Wednesday, April 20th
Session I: ‘General neuropathology’
09.00-09.45 Braincut & fixationW. den Dunnen
(
Q&A with audience + panel discussion)
09.45-10.30 Basic Neuropathology: reaction patterns (focus on macroscopy)H. Adle-Biassette
(panel discussion with 3 of us)
10.30-10.45 Break
10.45-11.30 Cerebrovascular disease (focus on macroscopy)C. Smith
(
Q&A + case discussion)
11.30-12.15 Trauma (macro and microscopy)C. Smith
 (Q&A + case discussion)
 Session II: ‘Developmental neuropathology & epilepsy’
13.00-13.45 Examination of the fetal brain + normal findings according to GAM. Bugiani
(panel discussion / Q&A)
13.45-14.30 Developmental patterns (focus on macroscopy)H. Adle-Biassette
(Q&A + 1 or 2 cases)
14.30-14.45 Break
14.45-15.30 Cortical development & epilepsyE. Aronica
(Q&A + case discussion)
15.30-16.15 Epilepsy, acquired causesM. Thom
(Q&A + a short quiz based on typical cases)
Thursday, April 21st
Session III: ‘Infectious and inflammatory diseases of the CNS’
09.00-09.45 Infectious diseases (1), reaction patterns, fungal & viral infectionsH. Adle-Biassette
(case discussion + Q&A)
09.45-10.30 Infectious diseases (2) bacterial and parasitic diseasesW. Stenzel
(case presentation and panel discussion)
10.30-10.45 Break
10.45-11.15 MS / auto-immunityC. Stadelmann
(Live microscopy case discussion + Q&A)
11.15-11.45 Other auto-immune diseases + DD; general overviewC. Stadelmann
(case discussion + Q&A)
11.45-12.15 Combined case discussions / practical issues concerning biopsies – All 3
(
Q&A)
Session IV: ‘Neurodegenerative diseases’
13.00-13.45 Neurodegeneration: basic principles + prion propagationW. den Dunnen
(
Q&A / panel discussion)
13.45-14.30 Prion diseases (diagnostics +  practical issues) – G. Kovacs
(poll/Q&A/case)
14.30-14.45 Break
14.45-15.30 Dementias (types, grading and clinicopathological correlation)G.Kovacs
(Q&A/case)
15.30-16.15 Movement disorders (pyramidal, extrapyramidal & ataxia)W. den Dunnen
(live digital microscopy)
Friday, April 22nd
Session V: ‘Muscle pathology & metabolic diseases’
09.00-09.45 Muscle pathology procedures & artefacts (do’s and don’ts)W. Stenzel
(2 cases with artefacts by both Claeys and Stenzel)
09.45-10.30 Congenital muscle pathologyK. Claeys
(cases with rods and cores, DD and genetics + panel discussion)
10.30-10.45 Break
10.45-11.30 Muscular dystrophy / myositisW. Stenzel
(case discussion / live microscopy)
11.30-12.15 Metabolic diseases & toxic changesK. Claeys
(case discussions)
Session VI: “Topics in neuro-oncology”
13.00-13.30 New WHO, background of large groups of entities described in the bookM. Kros
(panel discussion)
13.30-14.15 Adult gliomas + molecular diagnostics  (IDH, 1p/19q, MGMT)C. Hartmann
(Q&A and case discussion)
14.15-14.30 Break
14.30-15.15 Pediatric gliomas, embryonal tumors overview + methylome backgroundD. Capper
(Q&A and case discussion)
15.15-15.45 Case discussions about meningiomas & metastatic diseaseAll 3
(Q&A)
15.45-16.00 Break
16.00-16.30 Case discussions about lymphoma and pituitary adenomaAll 3
(Q&A)

  

Organizers

Prof. Wilfred den Dunnen, Chairman Euro-CNS Educational Committee
Prof. Joachim Weis, Co-organizer Basic Courses

Faculty

Homa Adle-Biassette, Paris
Eleonora Aronica, Amsterdam
Marianna Bugiani, Amsterdam
David Capper, Berlin
Kristl Claeys, Leuven
Wilfred den Dunnen, Groningen
Christian Hartmann, Hannover
Gabor Kovacs, Toronto
Max Kros, Rotterdam
Colin Smith, Edinburgh
Christine Stadelmann, Göttingen
Werner Stenzel, Berlin
Maria Thom, London